Човешкото хранене се контролира от механизма на глада, ситостта и дори самото хранене в определено време на денонощието.В стремежа си да бъдат осигурени всички хранителни условия необходими за живот се смята, че яденето е един вид инстинкт. Това е вярно, но не бива да забравяме и факта, че съществуват както психологически, така и социални фактори въздейвтащи на правилното хранене.
Хранителното поведение е много интерсен аспект, тъи като може да доведе до доста сериозни проблеми. Или да бъде предизвикано наднормено тегло от лакомия и преяждане, до така известната анорексия.
Анорексията
Това е отказа на организма да приема храна под психически натиск, съпроводен от желанието и манията за слабо тяло.Наблюдава се най-често в тинейджарска възраст и за жалост вече засегнатите са вдяко девето от десет момичета.
В повечето случай неистовото желание за птслабване е породено чисто на психическа основа и няма нищо общо с истинската фигура на момичето.”Диетата” винаги е добре прикрита, за да не притесняват приятели и близки, като след ядене , пиетата храна бива мигновенно повърната. След един определен период на време организма спира да приема акквито и да е хранителни вещества, а повечето случай завършват със смърт.
Булимия
Булимията е вид загуба на контрола над храненето с непреодолимото желание за непрестанно ядене. Както при анорексията, тази болест засяга момичетата в юношеска възтраст.Честото натоварване на корема отново води до повръщане и болки в стомаха.
Смята се, че болестта се дължи на социални и културни ограничения, променливите настроения и дори депресията.Факт е , че това съсътяние се базира на психологически срив. Лекарите възприемат болимията като рановидност на пристрастяването, както алкохола и наркотиците. Лечението на болестта е чрез посещения при психиятър и приемане на антидепресанти. Повечето случай се радват
на щастлив край с бързо възстановяване.
Анорексията и булимията са двете най-коварни болести на тинейджарстката възраст.Те са двете крайности, но се базират на едно и също – психиката. Докато едната е с благоприятен край, то другата е фатална в по-голямата част от случайте. Псхолози съветват родителите да обръщат по-голямо внимание на мимичетата в тази въраст и да разговарят по-често. Ако забележите някой смптом е
задължително да предприемете мерки незабавно./news359
Париж/Франция